Niezapomniany początek 2020 roku upływał nam na serii wizyt w Italii. W połowie lutego spotkaliśmy się z partnerami z Bolonii i z Parmy, a potem cały kolejny tydzień spędziliśmy na szkoleniach technicznych i handlowych w firmie FT SYSTEM. Te chwile zapisały się w naszej pamięci szczególnie głęboko – nie tylko za sprawą poznanych ludzi i technologii, ale przede wszystkim dlatego, że dokładnie 20 lutego nasz 5 osobowy zespół znalazł się na granicy prowincji Lodi i to w dniu ustanowienia pierwszej „zona rossa”. Śledząc na monitorach lotniska w Bolonii relacje LIVE z Codogno nie potrafiliśmy, podobnie jak inni podróżni, „ogarnąć” (kolokwialnie rzecz ujmując) zderzenia z otaczającą nas rzeczywistością i nową terminologią: „pacjent zero”, „covid” i „czerwona strefa”.
CFT Luty 2020 / Feb. 2020
To czego jeszcze w lutym Europa nie miała zamiaru definiować, na przełomie marca i kwietnia okrzyknięto mianem pandemii. Ale czy naprawdę proklamowanie „republiki pandemii” było zabiegiem proporcjonalnym do rzeczywistego zagrożenia?! Zostawmy tę ocenę uczciwości naukowców i samej historii. Skupmy się na surowych faktach, którymi były: zamknięcie granic, rozsypany kalendarz spotkań, praca zdalna, wideo FAT, opóźnienie dostaw, nagły spadek liczby zamówień, bezwzględny lockdown. Z perspektywy stycznia: zdarzenie o nadzwyczajnym charakterze, niezależne od ludzi, zewnętrzne, niemożliwe do przewidzenia i niemożliwe do zapobieżenia, nawet przy dochowaniu należytej staranności. Krótko mówiąc „Siła Wyższa” !
Przyznaję, że nigdy wcześniej i nigdy później nasza firma nie otrzymała tak przerażająco dużej liczby zapytań na maszyny do dozowania dezynfektantów, w formie płynów lub żelu, dla każdego rodzaju opakowań, każdego typu zamknięcia… w wersji ATEX lub EX-PROOF.
Ecocap’s – Chroni i Wyróżnia
Protects & Stands out
Duże nadzieje na względnie udany 2020 rok dawała nam obiecująca technologia zabezpieczania powierzchni wieczka puszek napojowych metodą termo-mechaniczną z wykorzystaniem aluminiowej platynki „Topsyl” i „Safety Cap” oraz maszyn ECOCAP’S.
To dzięki naszej intuicji w poszukiwaniu innowacji, przy współpracy z firmą ECOCAP’S staliśmy się eksporterem jej maszyn do Czech i na Słowację i to w czasie, gdy dla każdego technika trzeba było wyprosić specjalne zezwolenia na przejazd z kraju do kraju. Doszło do tego, że jeden z inżynierów spędził na Słowacji cały tydzień w wyludnionym hotelu, otwartym na czas interwencji wyłącznie dla niego: zima, pusty hol i bar – …jak w „The Shining”.
Realizacja projektu Ultrapak – Klient Via Jur Słowacja
Tak właśnie w czasach „covid” nasi czescy i słowaccy Klienci uparcie i z powodzeniem wdrażali z nami metodę gwarantującą higienę puszki: z winem, piwem, alcopop lub napojem izotonicznym… Przyznaję, że mamy do tych nacji wielki szacunek, za ich marketingową odwagę i wizję, niezależnie od wyzwań i kosztów poniesionych w trosce o dobro i bezpieczeństwo konsumenta. Niewątpliwy sukces ULTRAPAK u naszych południowych sąsiadów zderzył się z limitami dostaw puszek dla największych polskich producentów napojów, co z kolei skutecznie odłożyło w czasie możliwość dopięcia intratnych umów na dostawy kilku naprawdę potężnych maszyn Ecocap’s do Polski.
Tak mijał czas do początków listopada, kiedy to USA opanowała gorączka wyborcza, a wielu z nas… dopadła zjadliwa DELTA. Osobiście pamiętam, jak szczęśliwie zdążyłem sformalizować wymagający kontrakt na nowego pakera DIMAC BLUE STAR, by nagle opaść zupełnie z sił, a potem każdego dnia walczyć z wysoką gorączką, niską saturacją krwi i sanitarnym wykluczeniem. Każdy na swój sposób pamięta ten szczególnie trudny, a dla wielu może nawet tragiczny czas.
Nasi pracownicy biurowi, co oczywiste, trwali w pracy zdalnej, zaś handlowcy, a szczególnie inżynierowie serwisowi nieustannie spędzali czas na stresującym oczekiwaniu na wynik testu COVID, przed wyjazdem za granicę, a nawet przed wejściem na halę produkcyjną w celu montażu lub naprawy maszyn.
Potem pamiętna firmowa Wigilia z niezapomnianym dystansem społecznym… Brak tak ważnego uścisku dłoni w podziękowaniu za wspólną pracę był czymś, czego z pewnością nie chcielibyśmy już nigdy doświadczać.
Kolejny Nowy Rok dawał jakieś umiarkowane nadzieje. Stąd brały się nasze optymistyczne plany celebracji 15. rocznicy powstania ULTRAPAK – z organizacją imprezy Open House w Toruniu – lecz i te upadły wraz z ustanowieniem nowego lockdown’u.
Pozytywny rezultat S.A.T. (INEX Krynica Zdrój)
15 lat Ultrapak
15th Anniversary
Niezależnie od nas i od naszej woli, ten sanitaryzm sprawiał, że również 2021 był rokiem stojącym pod znakiem wizyt handlowych w wyludnionych uzdrowiskach kraju i Europy i traumatycznych interwencji technicznych. Był kolejnym rokiem spekulacji materiałowych, skutkujących dłuższym oczekiwaniem na dostawy, był w końcu rokiem kryzysu strategii sprzedaży w oparciu o catering oraz małe pojemności opakowań jednostkowych (zamknięte restauracje, urzędy, szpitale, uczelnie i przedszkola).
Rosło tylko zapotrzebowanie na testy covid, green-passy, żele do rąk, witaminę D3… i cud z domieszką „acqua santa”.
Mimo wszystko nasza firma zapamiętała ten rok jako rekordowy pod względem sprzedaży urządzeń inspekcyjnych firmy FT SYSTEM. Polscy klienci postanowili jeszcze bardziej niż w poprzednich latach inwestować w kontrolę i automatyczny monitoring pracy maszyn i jakości wyrobów gotowych.
P.E. LABELLERS Open House 2021
Simpl-Cut (projekt 35.000 bph)
Tenże rok to dla nas również czas pierwszego wdrożenia w Polsce hybrydowej metody SIMPL-CUT, firmy P.E. LABELLERS, służącej do aplikacji etykiet polipropylenowych na butelki PET, która umożliwia pracę z etykietami OPP z hot-melt i bez niego.
Prezentacja – Systemy Kontroli Linii (Krynica Zdrój 2021)
W budowanie strategii firmy coraz śmielej zaczęło angażować się nasze najmłodsze pokolenie, mające konkretną wizję wdrożenia montażu liniowych dozownic, nalewarek i tubiarek, włączające się w projektowanie i sprzedaż własnych półautomatycznych i automatycznych maszyn niskich wydajności, przeznaczonych dla szerokiej gamy produktów, w tym m.in. dla małych pojemności opakowań jednostkowych, wymagających szczególnej precyzji dozowania.
Targi w Warszawie
Monoblok Proxima i aplikator platynek Ecocap’s
Wreszcie pełni optymizmu przywitaliśmy A.D. 2022. Posylwestrowy entuzjazm klientów, przełożył się na zaspokojenie głodu sprzedaży dużych maszyn i dał nadzieję na zakończenia 2 lat pandemicznego postu.
Już na początku stycznia 2022 dokonaliśmy pierwszych transakcji – były to m.in. 3 duże etykieciarki MODULAR dla klientów polskich (z przyjemnością przyznam, że dwie z nich stały się dla fabryki P.E. LABELLERS pierwszymi numerami seryjnymi tamtego roku) !
Również w styczniu podjęliśmy decyzję o uczestnictwie w Targach „Warsaw Pack”, z zamiarem prezentacji firmy, nie tylko w typowej dla siebie roli dystrybutora, ale po raz pierwszy w nowej roli producenta wspomnianych maszyn dozujących do opakowań szklanych, plastikowych i aluminiowych.
Tymczasem nadszedł kolejny luty i kolejne FATUM.
Rosja, okazując się sąsiadem o mentalności XIX-wiecznego upiora, dokonała militarnej napaści na sąsiednią Ukrainę.
F.A.T. w reżimie COVID – Italia 2022
Podczas gdy wszystkie gospodarki europejskie hamowały, za naszą granicą byli mordowani ludzie i infrastruktura. Zachód przyjmował uchodźców, Wschód odbierał pomoc Zachodu. Dzieci w polskich szkołach pocieszały swoich ukraińskich rówieśników, a nasi partnerzy z Włoch i z Francji pytali codziennie, co tak naprawdę dzieje się na „Wschodniej Flance” UE i NATO.
Monoblok Proxima 4-4-1 firmy Ultrapak do puszek
Międzynarodowa wystawa WARSAW PACK doszła do skutku, a firmy ZALKIN, P.E. LABELLERS, COMAC i ECOCAP’S nie wycofały się z deklarowanego współudziału w imprezie. Szokowało to, że połowa pawilonów targowych była wypełniona uciekinierami z Ukrainy. Taki był znak czasu. Nie mniej specyficzny był „kalendarz” WARSZAWSKIEGO EXPO, a to dlatego, że termin wystawy pokrywał się niefortunnie z niemieckimi targami ANUGA, co w przyszłości powinno dawać do myślenia polskiemu organizatorowi imprezy.
Warsaw Pack 2022 Happy Hours
Pomimo niesprzyjających okoliczności cieszył nas fakt, że stoisko Ultrapak odwiedziło ponad 100 Klientów z całej Polski… od przysłowiowego Ambera… do Żubrówki. Z jednej strony zainteresowanie naszą ofertą, dogrywanie szczegółów dotyczących bieżących umów oraz słowa uznania za odwagę w zorganizowaniu wystawy w tak szczególnych czasach. Z drugiej strony refleksje nt. wysokiego kursu Euro hamującego import, zapaści energetycznej, szantażu finansowego elit (a to „zamrażaniu”, a to „odmrażaniu” 35 miliardów Euro z tzw. KPO), … jednak przede wszystkim głosy o zerwanych łańcuchach dystrybucyjnych: zbombardowane huty, 300% wzrost cen konserw stalowych, wzrost cen preform i destabilizacja dostaw surowców wszelkich – czyli o powszechnej dekoniunkturze w tym regionie Europy.
Już połowie 2022 roku ambitne plany strategii neutralności emisyjnej UE stanęły w kontrze do widma poważnych braków energii. Masywny wzrost jej kosztów dawał się we znaki szczególnie producentom butelek PET i firmom korzystającym z pakowania metodą „na gorąco”. Jeszcze większe problemy, związane z rosnącymi kosztami energii, w perspektywie dziesięcioleci, stały się szczególnie zmorą dla przemysłu przetwórstwa spożywczego.
Jedni klienci inwestują w farmy fotowoltaiczne, inni poszukują surowców, jeszcze inni oczekują od dostawców tańszych technik pakowania i jak najbardziej efektywnych metod przetwarzania żywności. Właśnie w tego typu projekty zostaje w 2022 roku poważnie zaangażowana nasza firma.
Wizyta referencyjna w Italii
Reference visit in Italy
W związku z powyższym, jako wyłączny dystrybutor CFT, wzięliśmy udział w spektakularnych projektach dotyczących sprzedaży 3 linii procesowych o łącznej zdolności przerobu 5,5 tysiąca ton pomidora na dobę !!! Nasz partner – Catelli Food Technology – zrealizował w swej historii ponad 500 kompletnych instalacji wyparnych, z czego aż 70 wyparek typu MVR (z mechaniczną rekompresją pary), co daje mu tytuł niekwestionowanego światowego lidera w odniesieniu do technologii koncentracji. Obecnie trwająca budowa wszystkich elementów linii postępuje zgodnie z planem. Zakres dostaw obejmuje m.in. systemy przyjęcia i transportu hydraulicznego surowca, wydziały ekstrakcji soku, koncentracji wstępnej i właściwej oraz sekcji sterylizacji i pakowania aseptycznego. Realizowane wspólnie zadania mają zapewnić naszym Klientom niezależność i to w najnowocześniejszym wydaniu. Przy czym – co do efektywności energetycznej będą to fabryki o niespotykanej dotąd technologii w skali światowej. Miarę tych inwestycji obrazuje fakt, że pełną moc produkcyjną kompletnych 3 fabryk zapewnią dostawy surowca w ilości 400 pełnych tirów z pomidorem na dobę ! Niepowtarzalna technologia CFT ma zagwarantować odparowanie aż 10 kg wody przy wykorzystaniu tylko 1 kg pary (dla porównania konkurencyjne rozwiązania zapewniają aż o 45-50% niższą efektywność odparowania wody z surowca).
Tyle o konstrukcjach ekstremalnych: wysokich na 30 metrów i wymagających organizacji specjalistycznych ponadgabarytowych transportów z Parmy przez Alpy do Polski, a na miejscu oczywistych operacji rozładunku z wykorzystaniem 500-tonowych dźwigów.
Montaż wyparek
Assembly of Evaporators
Prawdziwą bolączką jest zerwanie się łańcuchów dostaw surowców i półproduktów pochodzenia roślinnego. Wraz z inwazją Putina producenci koncentratu pomidorowego na Ukrainie popadają w poważne kłopoty, co pociąga za sobą lawinę niedoborów. Rabunkowa agresja Rosji sprawia, że cierpią wielkie zakłady z okolic ukraińskiego Mikołajowa. Pierwszy z kombinatów, zlokalizowany we wschodniej części Obwodu mikołajowskiego (o dobowym przerobie 4000 ton świeżego pomidora / CB, HB, WB), zostaje okradziony przez okupanta z kompletnej linii magazynowej i z wszystkich układów sterujących pracą przetwórni. Drugi, zlokalizowany w północnej części Obwodu (o dobowym przerobie 4000 ton świeżego pomidora / CB), zostaje zbombardowany przez Rosjan i do dziś nie jest uruchomiony. Trzeci z zakładów, z okolic Chersonia – o podobnej zdolności przerobowej jak każdy z wyżej wymienionych – jeszcze do listopada pozostawał w strefie okupowanej (w chwili pisania przeze mnie artykułu Chersoń pozostaje pod ciągłym ogniem wroga).
Taka sytuacja oznaczała jedno – rychłe niedostatki koncentratu pomidorowego w Europie. Przez to nasi najwięksi krajowi producenci ketchupu, przecieru pomidorowego i gotowych dań na bazie pomidora odczuli pilną potrzebę zabezpieczenia swoich wielkich potrzeb produkcyjnych.
W terenie
Co do swoich skromnych planów montażowych… ukończyliśmy prace nad własną nalewarką ciśnieniową do puszek aluminiowych, adresowaną do rzemieślniczych browarów i małych rozlewni napojów. W ciągu 8 miesięcy maszyna Ultrapak została przetestowana na produktach takich jak wino, CSD, alcopop i piwo. Nasz filler i seamer wypróbowaliśmy w pracy z puszkami 330 i 500 ml z wieczkiem standard 202 oraz na formacie slim 250 ml z wieczkiem 200. Ten sam monoblok może być również przystosowany do pracy z puszką 1000 ml typu „king can” z wieczkiem 209, co może być ciekawą alternatywą nawet dla średniej wielkości browarów.
W tym miejscu nadmienię jeszcze, że pod koniec roku ambitne starania Ultrapak w pozyskaniu pierwszego kontrahenta na dostawę kompletnej linii dozująco-pakującej (budowanej w oparciu o własną dozownicę tłokową, zamykarkę pick & place i roboty pakująco-paletyzujące) zostały zwieńczone sukcesem. Obecnie trwają prace projektowe, a na przełom lipca i sierpnia zaplanowane są testy FAT maszyn w naszej hali montażowej.
Monoblok do puszek aluminiowych
Presentation of monoblock for cans
Demontaż i pakowanie elementów linii na palety
Ostatni kwartał 2022 roku był dla serwisu ULTRAPAK świetną okazją do wyjątkowego sprawdzenia się w nowej roli – firmy dokonującej dyslokacji linii technologicznej. Dotąd prowadziliśmy wyłącznie montaże linii produkcyjnych, lecz po raz pierwszy na prośbę naszego ulubionego Klienta z powodzeniem dokonaliśmy operacji odwrotnej – tj. pełnego demontażu linii rozlewniczo – pakującej firmy CFT, wraz z zabezpieczeniem ładunków, przeprowadzeniem profesjonalnych operacji pakowania w skrzynio-palety i z nadzorem nad załadunkiem do ponadgabarytowego transportu lądowego.
Brainstorming
Na koniec nie mogę nie zasygnalizować kwestii aktualnie prowadzonego wdrażania na polskim rynku, wraz z firmą ITAPACK, innowacyjnego sposobu aplikacji rączek na butelki PET o dużej pojemności w liniach o wydajności 6.000 i 10.000 bph, co dokładniej zaprezentujemy na przełomie I i II kwartału b.r..
AUTOR ARTYKUŁU: JACEK SKRZYPIEC
(tytuł fotografii: Efekt Pracy Zdalnej / Remote working effect)
Cały opisany powyżej okres jest swoistym bagażem doświadczeń, wypełnionym ambitnymi planami, nieustannie weryfikowanymi przez dokuczliwe realia. Mimo wszystko nasza firma, dzięki ambitnej pracy organicznej, wyszła z większości problemów obronną ręką. Przyznaję, że z racji RODO, jako i licznych próśb klientów o zachowanie poufności nie wymieniłem w swym artykule ani osób ani firm z imienia, a z racji licznych klauzul NDA nie wymieniłem też wszystkich projektów.
Po 12 miesiącach od wybuchu wojny specjaliści od strategii wojskowych utrzymują, że trendy dla dalszej inwazji Rosji są długotrwale niekorzystne, zaś eksperci ds. ekonomii kolejny rok z rzędu wieszczą recesję… My, dzięki praktyce ostatnich 3 lat, z całą pewnością ostrożniej patrzymy na perspektywę i wiemy, że mimo zerwanych łańcuchów dostaw wskazany jest rozważny optymizm. Dobrem najcenniejszym niezmiennie pozostawać będą ZDROWIE i WOLNOŚĆ !
Doświadczenia zdobyte w okresie, luty 2020 – luty 2023, potwierdziły też trafność tezy jaką postawił niegdyś inżynier Henry Ford, która to nigdy nie traci na swej aktualności: „Życie jest ciągiem doświadczeń, z których każde czyni nas silniejszymi, mimo, że czasem trudno nam to sobie uświadomić (…), a niepowodzenia, które znosimy, pomagają nam iść naprzód.” (“Life is a series of experiences, each one of which makes us bigger, even though sometimes it is hard to realize this (…) the setbacks which we endure help us in our marching onward”).