Dzięki technologii rektyfikacji próżniowej dostarczonej przez JMR Europe powstaje piwo o zawartości alkoholu na poziomie „absolutnego zero”… 0,0%.
Marka Schmidt firmy API Heat Transfer jest liderem i pionierem w zastosowaniu technologii rektyfikacji próżniowej, wykorzystywanej w produkcji piwa bezalkoholowego. Ta szczególna metoda dealkoholizacji pozwala lepiej zachować naturalne właściwości piwa w porównaniu z tradycyjnym procesem odfiltrowania alkoholu. Unikalny proces SIGMATEC firmy API to zaawansowany technologicznie system umożliwiający produkcję piwa o zawartości alkoholu na poziomie 0,0%, przy wydajności od 2,5 do 200 hl/h.
Opis SIGMATEC
Rektyfikacja próżniowa to zasadniczy proces w technologii SIGMATEC. Gwarantuje on bardzo delikatne oddzielanie alkoholu z produktów alkoholowych, takich jak piwo, wino, czy cydr.
Pierwszy etap to dekarbonizacja, czyli pełne usunięcie CO2 z produktu. Następnie, w procesie SIGMATEC w kolumnie rektyfikacyjnej dochodzi do usuwania alkoholu. Konstrukcja kolumny stanowi sekret technologiczny firmy API Heat Transfer. W rezultacie rektyfikacji próżniowej otrzymujemy lepszy smak piwa, wina i cydru oraz zmniejszenie zawartości alkoholu do poziomu poniżej 0,05%. Prawie wszystkie konkurencyjne procesy dealkoholizacji kończą się na tym etapie, jednak nie proces SIGMATEC, bo ten uwzględnia dalszą obróbkę pozwalającą zredukować poziom alkoholu do 0,0%.
Podczas, gdy produkt znajduje się w kolumnie rektyfikacyjnej, opary o dużej zawartości alkoholu zostają skondensowane i schłodzone w niskiej temperaturze w górnej części kolumny. Opary te można zatężać nawet do poziomu 85% i gromadzić w zbiorniku, jako alkohol przeznaczony do dalszego wykorzystania; wyrób uboczny posiada już na tym etapie swój własny kod CN, zaś powstały w ten sposób produkt, czyli np. piwo bezalkoholowe, nadaje się do sprzedaży – można je natychmiast wprowadzić na rynek.
Stacja SIGMATEC na samonośnej konstrukcji (5 hl/h)
Poniżej przedstawiono podstawowe zalety procesu SIGMATEC dla piwa:
Instalacje SIGMATEC charakteryzuje wydajność od 2,5 hl/h do 200 hl/h. Technologia jest przyjazna dla środowiska zarówno w odniesieniu do zasobów wody, jak i energii. Można ją też adaptować do różnych profili produkcyjnych.
Postępy technologiczne firmy API i wprowadzenie większej liczby typoszeregów staje się coraz bardziej atrakcyjne dla średnich browarów, a także dla browarów kraftowych. Obecnie system dealkoholizacji SIGMATEC wykorzystywany jest w ponad 100 zakładach na całym świecie.
Firma API Heat Transfer kontynuuje dobre tradycje marki Schmidt (firmy założonej przez Wilhelma Schmidta w 1879 r.) z powodzeniem zajmując pozycję lidera rynku. Wydziały projektowe firmy wciąż rozwijają i optymalizują proces SIGMATEC. Przykładowo, w nowym, dwustopniowym procesie chłodzenia 80% glikolu zastąpiono wodą lodową, zmniejszając tym samym koszty eksploatacji. W przypadku instalacji o wydajności 100 hl/h oszczędności wynoszą ok. 1000 kW.
Piwo, wino i cydr – 30 hl/h
Dzięki aktualizacji technologii sterowania operatorzy uzyskali większą elastyczność w pracy instalacji. Za pomocą dotykowego interfejsu HMI współpracującego ze sterownikiem PLC mają oni możliwość ciągłej regulacji parametrów pracy instalacji w przedziale mocy od 50 do 100%, bez konieczności przeprowadzenia czynności nastawu mechanicznego. Sterowanie za pomocą PLC z funkcją ethernetu i wyświetlaniem danych w czasie rzeczywistym pozwala operatorom na monitorowanie parametrów i uniknięcie konieczności przedwczesnego mycia stacji. Dzięki temu wydłużamy zarówno czas dostępności instalacji w procesie produkcji jak i przerwy pomiędzy czynnościami mycia instalacji. Redukujemy również koszty energii, wody oraz środków do mycia i dezynfekcji. Ponadto, automatyczne układy sterowania pozwalają na optymalizację procedur konserwacji oraz pracy działu utrzymania ruchu.
rozmowa z Panem Januszem Rozumeckim, prezesem firmy JMR Sp. z o. o., oferującej instalacje do dealkoholizacji piwa, wina i cydru.
– Dlaczego instalacja do dealkoholizacji jest tak droga?
–To jest podstawowe pytanie jakie zadaje nam wielu klientów. Zgadzam się z faktem, iż skala inwestycji jest poważna, jednak pojęcie „droga” jest względne. Podtrzymuję stwierdzenie iż „kosztuje dużo pieniędzy”, ale biorąc pod uwagę korzyści, nie tylko finansowe, inwestycja jest szalenie atrakcyjna. Nie z byle powodu liderzy rynku piw koncernowych już dawno zaufali technologii API Schmidt, a przecież giganci nie muszą obawiać się, że zostaną dogonieni lub przeskoczeni przez konkurencję.
Koszt instalacji mobilnej o wydajności nominalnej 2,5 hl/h, zamontowanej na ramie – gotowej do produkcji piwa o 0,0 % zawartości alkoholu już po 7 dniach od dostarczenia do inwestora – to 335 tys. EUR. Do tego możemy rozmawiać o dostępnym wyposażeniu dodatkowym, jak moduły nasycania dwutlenkiem węgla, wtórnego dozowania piwa i aromatu oraz odzysku aromatów… mowa tu w przybliżeniu o kolejnych 50 tys. EUR.
Należy jednak pamiętać, że inwestując w dealkoholizację spod znaku API Schmidt inwestor nie otrzymuje tylko urządzenia do produkcji piwa bez alkoholu. Inwestor otrzymuje technologię, wsparcie techniczne, doświadczenie i bilet wstępu do elitarnego grona klientów API, których łączy wspólna pasja produkcji świetnego bezalkoholowego piwa.
– Czy istnieją tańsze wersje instalacji dla mini-browarów?
– I tak i nie. Jeśli ma być dobrze, taniej się nie da. Cena jaką podałem wcześniej, to najniższy poziom inwestycji z jakim należy się liczyć przy decyzji o wejściu na rynek piw bezalkoholowych produkowanych w technologii API. Jednakże do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Naszym celem jest sprzedaż stacji Sigmatec i całkowicie rozumiemy, że każdy biznes jest inny. Argument niskiej ceny nie jest zawsze tym najważniejszym, jest kilka innych nie mniej ważnych, które przemawiają za podjęciem wyzwania i podźwignięciem takiej inwestycji.
– Ile stacji procesowych do produkcji piwa bezalkoholowego sprzedaliście dotąd w Polsce i na świecie?
– To wie tylko nasz dyrektor handlowy. Pełna lista referencyjna jest dostępna u nas na życzenie.
W Polsce pracuje już 6 stacji Sigmatec. Bezalkoholowe piwo produkowane w naszym kraju trafia obecnie do licznych odbiorców na całym świecie, co dla wielu jest prawdziwym zaskoczeniem. Więcej niestety nie mogę powiedzieć. Nasi klienci cenią sobie nie tylko profesjonalizm techniczny, ale i etykę biznesową firmy.
Nie ustajemy w pracy na rynku browarniczym i poszukujemy nowych klientów i branż zainteresowanych naszą technologią. Bowiem nasze stacje do dealkoholizacji są zaprojektowane nie tylko do pracy z piwem, ale doskonale spisują się przy produkcji bezalkoholowego cydru i wina
Autor: Janusz Rozumecki Prezes firmy JMR sp. z o.o.
Więcej informacji na temat opisywanej powyżej technologii uzyskasz pisząc lub dzwoniąc: jmr@ceti.pl +48 601 424 429